RBS šéf: Prestavba dôvery bude trvať ďalších 10 rokov

Ale pán McEwan povedal BBC, že zatiaľ čo jeho finančné prostriedky možno teraz stanoviť, pokiaľ ide o vybudovanie úrovne dôvery, je ešte dosť dlhá cesta."Myslím, že bude trvať päť – možno dokonca desať rokov, k obnoveniu dôvery, kam by sme chceli."
Povesť RBS utrpela od krízy viac ako väčšina bánk. Rovnako ako vyplácanie miliárd v pokutách a odškodnení, jeho zlý prístup k mnohým malým podnikovým zákazníkom po havárii bol predmetom veľmi kritickej správy úradu pre finančné správanie.

mrakodrap

E-maily od zamestnancov RBS povzbudzujú svojich kolegov, aby "poskytli dostatok lana na zavesenie sa" a obvinenia, že dcérska spoločnosť RBS získala majetok od núdzových spoločností pri klesajúcich cenách predávať so ziskom (poplatok, ktorý nebol vyšetrovaním zadržaný) cynický obraz kultúry v niektorých častiach RBS.
Pocit nespravodlivosti sa zhoršil, keď bankový dohľad FCA dospel po štyroch rokoch k záveru, že podnikateľské aktivity spoločnosti RBS nepatria do jej regulačnej pôsobnosti.
Pánovi McEwanovi som povedal, že zlyhanie pri riešení týchto problémov bolo zdrojom pretrvávajúcej nedôvery. Pripustil, že banka zlyhala niektorých zákazníkov a povedal, ľúto.
"Neboli sme tam podporovať zákazníkov spôsobom, akým sme mali byť a za to sa opäť omýva."

Bolestivá operácia
Pán McEwan strávil presne päť rokov na helme a pomohol dohliadať na to, čo označil za "jeden z najväčších obratov v histórii spoločnosti".
Bolo to dlhé tvrdé sloganie a zanechal RBS sotva rozpoznateľný od šelmy, ktorá bola v roku 2008, keď bola na svete najväčšou bankou na niektorých opatreniach.
V poslednom desaťročí zavrela obchod alebo predávala operácie v 41 krajinách, pričom zbavila približne 130 000 pracovníkov.
Zvyčajne získala takmer 40% svojich príjmov v zahraničí – dnes je to len 7% a jeho aktíva sa znižujú z 2,2 bilióna libier (to je viac ako celé Spojené kráľovstvo zarába a míňa za rok) na 748 mld.

akcie

Tento druh chirurgie je bolestivý. Celkovo banka vykázala straty z kompenzácie pokút a nákladov na reštrukturalizáciu vo výške 63 miliárd libier. Inými slovami – žuvalo celú záchranu vo výške 45 miliárd GBP a potom niektoré.
Teraz dosahuje zisk okolo 1 miliardy libier každé tri mesiace a začal vyplácať dividendu svojim akcionárom, ale pán McEwan uznáva, že je veľmi nepravdepodobné, že daňoví poplatníci budú vôbec splatený v plnej výške.
Pre bežných zákazníkov možno najviditeľnejšie zmeny nastali v mestách, mestách a dedinách, kde sú pobočky – alebo nie.

© Certiplus.sk - Všechna práva vyhrazena.