Čo s kŕčovými žilami

Škaredé modré nerovné žily, ktoré sa kľukatia po lýtku od členka až ku kolenu, to je naozaj to posledné, čo vám ešte chýba. Kŕčové žily alebo metličkové žilky však trápia väčšinu žien nad 40 rokov a aj pomerne veľa mužov v tomto veku. Presnejšie 54 percent štyridsiatničiek a 23 percent štyridsiatnikov. V päťdesiatke už má kŕčové žily 64 percent žien a 42 percent mužov. A nejde iba o malú kozmetickú chybu. Nielenže sú totiž nepekné na pohľad, ale dokážu aj poriadne bolieť a prispievajú k opuchom spodných častí nôh.

šaty

Kŕčové žily najčastejšie vystupujú na povrch v oblasti pod kolenom, môžu sa však objaviť prakticky kdekoľvek na nohe. S pribúdajúcim vekom začnú horšie fungovať niektoré chlopne v hlavných žilách, ktoré privádzajú krv z nôh späť do srdca. Zachytená krv stagnuje na jednom mieste namiesto toho, aby plynulo prúdila nahor. Keď žila neodolá tlaku krvi, kŕčová žila je na svete. Činnosť chlopní oslabuje celý rad faktorov, napríklad nadmerné prúdenie krvi v tehotenstve alebo veľká záťaž obehového systému, keď máte nadváhu. Istú úlohu tu há aj dedičnosť.

Niektorým ľuďom sa tvoria iba drobnejšie a menej bolestivé metličkové žilky. To sú rozšírené kapiláry, ktoré vyzerajú ako červené, modré alebo fialové nitky tesne pod povrchom kože. Väčšinou ich vidíme vo forme pavučiniek na stehnách, pod kolenami alebo vnútornej strane členkov. Doteraz nevieme, prečo sa tvoria, ale 80 percent ľudí, ktorí majú kŕčové žily, majú aj metličkové žilky.

letní šaty

Ako na kŕčové žily

Nohy hore–  vypuklé kŕčové žily zväčša spôsobuje krv, ktorá je nahromadená na jednom mieste. Stačí zodvihnúť nohy a pomôžete krvi vytiecť z dolných častí nôh, kde sa zhromažďuje, a zmiernite aj prípadné opuchy a bolesti.
Noste elastické pančuchy- podporné pančuchy síce nevyzerajú ako módny výstrelok, ako úľava od bolestí kŕčových žíl však pôsobia výborne. Tieto silné nylonové pančuchy stiahnu nohu a vyvinú tlak na žily, aby sa nemohli roztiahnuť.
Pomôžu aj gaštany- prírodná látka escín, ktorá sa získava z pagaštana konského, pomáha zmierňovať bolesti napuchnutých a boľavých žíl.

Čo s kŕčovými žilami
3 (60%)2